Cicus blogja

Koronavírus-járvány világszerte

2020. március 11. - Anita cicus

unnamed.jpgA 2019-es új koronavírus (2019-nCoV) egy új vírus, amely ugyanabba a családba tartozik mint a Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma (SARS) és a közönséges vírusos megfázás néhány típusa. A vírus közvetlen kapcsolattal, cseppfertőzéssel terjed, például köhögéssel, tüsszentéssel, vagy a fertőzött felületek érintésével. Egyelőre nem tudjuk, hogy mennyi ideig él túl a vírus a felületeken, de az biztos, hogy az egyszerű fertőtlenítőszerek is elpusztítják. A tünetek között szerepel a láz, a köhögés és a légszomj, súlyos esetekben a betegség tüdőgyulladást okozhat, valamint – nagyon ritkán – halálhoz is vezethet.

Hogyan terjedt?

2020. január 5-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pekingi regionális irodája értesítést kapott Vuhanból ismeretlen okú tüdőgyulladásos betegek csoportjáról, akiknél a klinikai tünetek elsősorban a láz, néhány betegnél a légzés nehézségekbe ütközik és mellkasi röntgenfelvételek mutatják mindkét tüdő invazív lézióját. A kínai hatóságok jelentették, hogy a betegek 122 szoros kapcsolatát azonosították, akiket orvosi megfigyelés alá helyeztek. A kínai halálesetek száma már február elején magasabb volt, mint a 2003-as SARS járvány által okozott összes halálesetek száma volt. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2020. február 11-én megjelent adatközlése alapján az új koronavírus okozta betegség hivatalos neve „koronavírus-betegség 2019” (coronavirus disease 2019), melynek rövidített változata a COVID-19.
Egy február 25-én megjelent index.hu cikk megállapította, hogy a COVID-19 nevű eddig gyógymód nélküli betegség teljes halálozási arányszáma 3,37%, az időskorúak és a betegek a legveszélyeztetebbek.[28] A WHO március 4-én történt bejelentése szerint a bizonyított Covid-19 betegek esetei alapján, a betegség mintegy 3,4 százaléka végződik halállal, ami jóval magasabb, mint a szezonális influenza 1 százalék alatti halálozási rátája.
Március 5-én járványügyi kutatók szerint a SARS-CoV-2, a COVID-19 betegséget okozó koronavírus alap szaporodási ráta ( értéke körülbelül 2,2-re becsülhető, vagyis egyetlen fertőzött személy átlagosan körülbelül 2,2 másik személyt fertőz meg. Összehasonlításképpen: az influenza R0 értéke 1,3. Mindaddig, amíg az R0 értéke 1,0 alá nem csökken, a járvány tovább terjed.
2020. március 11-én a WHO világjárvánnyá, pandémiává nyilvánította a COVID-19 koronavírus-járványt.
Március 7-én, amikor az ismert fertőzöttek száma 5 volt, de a várhatóan növekszik vagy karanténba helyezik. Az operatív törzs ajánlására, biztonsági okokból nem fogják megtartani a március 15-i központi állami ünnepséget.
Az Országos Mentőszolgálat minden megyében és a fővárosban újabb kocsikat állított szolgálatba az esetlegesen megnövekedő szükséglet kielégítésére. A Dél-pesti Centrumkórház Szent László telephelyén 145 ágyat szabadítottak fel,  a telephely kapacitása 81 kórterem 189 ággyal. Ha a kórház kapacitása kimerülne, akkor szerte az ország területén lévő, elkülönítésre alkalmas kórházakba szállítják a karanténban őrizendő személyeket. Március 8-tól az összes fekvőbeteg-ellátó és bentlakásos szociális intézményében látogatási tilalmat rendeltek el.
Az operatív törzs azt is javasolta, szüneteltessék a Milánó és Budapest, valamint a Milánó és Debrecen közötti repülőjáratokat, mivel a járvány európai gócpontja Észak-Olaszországban található. Március 9-től ez életbe is lépett: a Budapest Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér nem fogad több észak-olasz járatot

Az országos veszélyhelyzet kihirdetése

Március 11-én a Kormány döntött az országos veszélyhelyzet bevezetéséről. Az egyetemeken felfüggesztik az oktatást, a négy legfertőzöttebb országból (Kína, Irán, Olaszország és Dél-Korea) senki nem jöhet be Magyarországra. A szlovén és az osztrák határon visszaáll az ellenőrzés, ezekből az országokból nem érkezhetnek vonatok, buszok és repülők az országba. Az utazási tilalom területéről hazatérő magyaroknak automatikusan 14 nap karantén lesz kötelező. A zárt térben tartandó, legalább 100 fős rendezvények, köztük például a színházi előadások megtartása tilos, az 500 főnél nagyobb kültéri sporteseményeket zárt kapuk mögött tarthatják meg. Felfüggesztésre került a „Határtalanul” program és a magyar diákok külföldi nyelvtanulási programja is. Mivel úgy vélik, a vírus kifejezetten az idősekre veszélyes, a gyerekekre nem, ezért az iskolákban egyelőre nem szünetel az oktatás, az óvodák és bölcsődék esetében pedig az önkormányzatok dönthetnek, hogy vezetnek-e be korlátozó intézkedéseket.
Hozzátette, ezek visszavonásig lesznek érvényesek, előre láthatólag hónapokig is fennmaradhatnak. A miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a rendelkezések „pillanatnyilag visszavonásig érvényesek, nem látjuk meddig szükséges fenntartani ezeket az intézkedéseket, de konszenzus van arról hogy nem hetekről, hanem hónapokról beszélhetünk.

Az egészség a legfontosabb!


Győrfi Pál az OMSZ szóvivője gyakori és alapos tanácsokkal sokat lehet tenni a koronavírus-fertőzések ellen

Kérdés, hogy ennek mi értelme van? Ha figyelmesek vagyunk és odafigyelünk a higiéniára és betartjuk az elővigyázatosságra vonatkozó szabályokat, ráadásul az étkezésünk is megfelelő (eszünk sok gyümölcsöt és zöldséget stb.) akkor nagy valószínűséggel elkerülhetjük a vírust. Jelen esetben azokat támadja meg, akiknek nagyon gyenge az immunrendszere, főként az időseket akik vérnyomás problémával is küszködnek. Nem a vírusban lehet meghalni, hanem a vírus által annyira legyengül a szervezeted, hogy más a meglévő vagy újonnan szerzett betegségben halnak meg az emberek. Pl szívelégtelenség. Vannak akik ki is gyógyulnak a koronavírusból. Szóval ne pánikoljunk és figyeljünk oda az egészségünkre.

A bejegyzés trackback címe:

https://cicusblogja.blog.hu/api/trackback/id/tr815515690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása