Igaz, hogy mára világszerte igen elterjedt, hogy otthonainkat faragott tökökkel díszítsük az évnek ezen időszakában, eredetileg valóban egy angolszász (kelta) ünnephez kapcsolódik a töklámpás szimbóluma. Ez egy október 31-ei vallási rituálé és néhány népi babona keveredésével született hagyomány, ahol Írország és Skócia területén a samhain nevű ünnep idején faragtak arcokat tökökbe.
Az első halloween-i esemény Október 12-én és 13.-án megrendezett Őszi Mondoconon láttam neki a tökfaragásba.
Azt szinte mindenki tudja, hogy készül a klasszikus töklámpás: tetejét levágják, belsejét kikaparják, ijesztő vagy mókás arcot faragnak neki, belsejébe pedig gyertyát gyújtanak vagy lámpával világítják meg, ha leszáll az este.De vajon mi lesz a tökből kivájt hússal?
A hagyományos Halloween tök valójában nem egyezik meg a klasszikus sütőtökkel. Ezt a fajta tököt kifejezetten a töklámpás faragására fejlesztették ki, és olyan népszerű a tengerentúlon, hogy az USA-ban az eladott tökök 99 %-a ebben az időszakban kel el a piacokon, alapvetően erre a célra.
A története Írországban kezdődött, és a legenda szerint „Stingy Jack” Fukar Jack nevéhez kötődik. A történet szerint Fukar Jack meghívta az ördögöt egy italra. De mivel nem véletlenül kapta a Fukar Jack nevet, nem akart fizetni az italért. Rávette az ördögöt, hogy változtassa át magát pénzérmévé, hogy azzal tudjon fizetni. Amint az ördög pénzzé változtatta magát, Jack a zsebébe dugta egy ezüst kereszt mellé. Mivel az ördög félt a kereszttől, ezért nem mert visszaváltozni. Jack végül szabadon engedte az ördögöt, de csak azzal a feltétellel, ha az ördög megígéri, hogy egy évig nem fogja Jacket zavarni, és ha meghal, akkor nem viszi el a lelkét.
A következő évben Jack ismét átverte az ördögöt. Rávette, hogy másszon fel egy fára, és szedjen le egy gyümölcsöt, és amíg az ördög a fa tetején volt, Jack egy keresztet vésett a fa kérgébe. Emiatt az ördög nem mert lejönni a fáról. Jack csak úgy engedte le az ördögöt a fáról, ha megígéri, hogy az elkövetkező tíz évben nem fogja zavarni.
Nem sokkal később Jack meghalt. Isten nem fogadta be a lelkét a mennyországba mert bűnös ember volt, és az ördög sem fogadta a pokolba egyrészt mert többször becsapta, másrészt mert korábban megígérte, hogy nem viszi a lelkét a pokolba. Az ördög visszaküldte Jacket az éjszakába és egy izzó szenet adott neki, hogy azzal világítson. Az izzó szenet egy faragott karórépába rakta. Az írek ezt a kísértő szellemet „Jack of the Lantern”-nek kezdték nevezni (Lámpás Jack) amiből mára “Jack O’Lantern” lett. Ezért van az, hogy a töklámpást angolul “Jack O’Lantern”-nek hívják.
Írországban és Skóciában az emberek elkezdtek saját Jack lámpákat készíteni, ijesztő arcokat faragtak karórépára vagy burgonyára, és az ablakra vagy az ajtók közelébe helyezték, hogy megrémítsék Jack-et és a többi vándorló gonosz szellemet. Az ír és skót bevándorlók vitték magukkal ezt a hagyományt az Egyesült Államokba, ahol a tök őshonos, és mivel a tökből sokkal könnyebben lehetett, látványosabb lámpákat faragni, ezért a karórépát felváltotta a tök. Ahogy egyre népszerűbb lett a töklámpás készítése, a farmerek egyre több tököt termesztettek, és olyan fajtákat nemesítettek, amik a legalkalmasabbak a tök faragáshoz. Amerikában a Howden fajtájú tök a legnépszerűbb.
Utolsó pillanatban sikerült beszereznem a faragáshoz szükséges tököt. Ahol az elmúlt évek alatt megismertem a conos önkénteseit a ConBeugró óta. A nagyobb méretű Halloween tök az sokkal több munkát és macerát igényel. A szokásosnak mondanám, hogy veszíteni tudni kell, de nagy élményt hozott nekem a idei tökfaragásom.
Ezután következett a Halloween Horror Con, ahol az FMK-ban zajlott. A Mondocon-hoz hasonlóan egy olyan tematikus rendezvény, amelynek célja, hogy közös platformot teremtsen a Halloween rajongóinak.
Egy igazi horror karnevál! Jöttek sorba a horror filmből ismert cosplayesek és az ijesztő hangulatban keverednek egy-egy partyban akárcsak egy farsangi bulinak. A gyerekek pedig sokszor tradicionális és új gyerekhorrorokat elevenítenek meg.
Ricsi csak 3 órán keresztül meglátogatott az FMK-ban, hiszen a Stranger things találkozóján hozta el a posztert. Azt mesélte, hogy vannak jó és rossz érzések, amikor mozikban és színházakban járunk, így hozza műfajt. Ez a történelem, ez az élet rendje. Ahogy a Bluey című rajzfilmsorozatban is, hogyan működhet jól egy család egy fedél alatt. Ricsi Flippy-nek öltözött a Happy Tree Friends-ből, zöld medvefiú, disszociatív személyiségzavarban szenved. Katona volt és a legkisebb katonaságra emlékeztető dologra is átváltozik gyilkossá. Ezt a szereplőt nagyon sajnálom, de ha a valóságban látok valakit, akit meggyilkol, el tudnék menekülni.
az utolsó halloweeni nap október 31-én lett vége az Árkádban. A munka után mentem egyből. A probléma az volt, hogy 1 órát várakozni, hogy sorra kerüljek.
Dél körül jöttem el a sorra, és egy fiatal hölgy sminkelte le rémisztő arcomat. Ebben a halloweeni világomban megtalálom a magam kis örömforrásaimat, boldogságaimat. Jó érzés olyannak lenni, amiben könnyen érzem magam a társaságban. A kisebb zavarodottságom persze mindig jelen van, de sokkal könnyebben veszem már az akadályokat, mint hajdanán.
Jó hatással volt rám az idei október, hiszen az ősz ugye nemcsak szomorú hangulatot idézi, de szeretteim emlékeit sem felejtem el. A motani őszi Fandub versenyre gondolva simán lehetett esélyt kérnem a nagyszínpadra jutáshoz, de sajnos lehetetlen. Még mindig nem tettem túl magam ahhoz, amit megfelelően szinkronizálok rajzfilmeket, de idővel majd begyógyulnak a sebek.