Kiruccantam Rákos patakon mégpedig sáska megfigyelésen. Nagyon szeretem az ilyen eseményeket, mert rengeteg lehetőség nyílik arra.
Különleges dolgokat tanultam 3 védett rovarokról: Szöcskékről, sáskákról és tücskökről, mely sok érdekes dolgokat alkotják az egyenesszárnyú rovarok rendjét. Két fontos és védett fajuk is él a Rákos-patak mentén, az imádkozó sáska és a sisakos sáska.
Imádkozó sáska
Osztályába sorolt fogólábúak rendjéből, az imádkozó sáskák családjából az egyetlen, Magyarországon is honos faj. Elnevezésük kissé félrevezető, mivel nincsenek közeli rokonságban a valódi sáskákkal; legközelebbi rokonaik a csótányok és a termeszek.
A 6–7,5 centiméter hosszú nőstény zömökebb, nagyobb; potroha felduzzad a benne rejlő petéktől, a hím mindig karcsú, 4–5 cm hosszú. Tápláléka elsősorban röpképes rovarokból áll – nagy étvágyú, kíméletlen ragadozó. Gyakran mozdulatlanná meredve, lesből támad (bár ilyenkor néha hosszú lábain „hintázni” kezd, hogy áldozata szélfútta falevélnek higgye). Előfordul az is, hogy óvatosan megközelíti áldozatát, majd ráveti magát. Mindkét esetben fogólábaival ragadja meg a zsákmányt olyan sebességgel, hogy azt az emberi szem nem is képes érzékelni. Magyarországon védelem alatt áll, 2012-ben az év rovarjának választották.
Sisakos sáska
A rovarok osztályának az egyenesszárnyúak rendjébe, ezen belül a sáskák öregcsaládjába és a sáskafélék családjába tartozó faj. Európában a mediterrán országokban és Közép-Európában elterjedt, a Kárpát-medencénél északabbra már nem fordul elő. 3–6 cm hosszú, kecses testalkatú. A fejcsúcs megnyúlt. Lábai hosszúak, vékonyak. Növényevő.
Szép hegyisáska
A rovarok osztályának egyenesszárnyúak rendjébe, ezen belül a sáskák öregcsaládjába és a sáskafélék családjába tartozó faj. A szép hegyisáska Európában szigetszerű foltokban fordul elő. Korábban gyakoribb volt. A szép hegyisáska kis termetű (a hím 23-36 milliméter, a nőstény 29-40 milliméter hosszú), rövid csápú egyenesszárnyúfaj. A harmadik láb combjának alsó széle piros, a térd fekete, a hátsó lábszár sárga rajzolatú. Ezen ismertetőjegyek alapján a többi sáskától megkülönböztethető és egyértelműen meghatározható. A rovar üde hegyi erdőkben és réteken, 1000 méter magasságig megtalálható. A szép hegyisáska úgy ciripel, hogy a hátulsó comb belső oldalán húzódó hosszanti hanglécet elülső szárnyának egyik erősen kiugró hosszanti eréhez dörzsölgeti; más sáskákhoz viszonyítva ez lényegesen egyszerűbb módja a cirpelésnek. „Cik” hangja, a szöcskék zenéjénél kevésbé tiszta csengésű. A röpképtelen nőstények ösztönösen reagálnak a helyes hangra. Mivel ugyanabban a biotópban sok más sáskafaj is él, a nőstényeknek pontosan ismerniük kell a fajra jellemző hangot, hogy a hamis partnerrel való találkozást elkerüljék.
Szeptember 21.-től mindenkinek kötelező a maszkviselés buszon, villamoson, állomáson, megállókon és a bevásárlóközpontokon a koronavírus miatt. Aki nem veszi fel, megbüntetik. Engem ez nem érdekel, mert rajtam mindig volt, van és lesz maszk, amíg ez az őrület tart. Én a fóbiám miatt hordom, nem azért mert tartok a büntetésektől. Viszont remekül sikerült ez a nap, csak nagyon elfáradtam. Összességében nagyon meg voltam elégedve ezzel a délutaánnal, bár az picit zavart, hogy sokat kell figyelnem, mint az iskolákban. A lényeg hogy tartalmas tanulmányban volt részem.