Majdnem elkéstem az előadásból, mint a karácsony előtti napon. Csütörtökön és pénteken olyan forgalom árad a belvárosban, hogy iszonyatos késésekkel lehetett számítani. Nem érdeklik a késésék, mivel fontos, hogy pontosan odaérjek.
Mivel egy kisebb családias hangulatot varázsoltak, nem tudtam, hogy olyan költők is vannak az országon, akik cigányok is tudnak írni verseket, esszéket, meséket.
Tóth Olivér (Miskolc, 1982) költő, ugye nem akármilyen roma ember, aki sok ezer verseket ír. 38 éves, 3 gyermekes, áldott házasságban élő férj, családapa. Egy Miskolc melletti kis falu nádfedeles vályogházából indult, tanult bányásznak, dolgozott pedagógus asszisztensként, parkolóőrként és a hajléktalanellátásban, szociálpedagógus diplomát szerzett, közben költő lett, fest és tanít. Rangos irodalmi lapokban publikál, verseit antológiákba válogatták. Első önálló kötete 2002-ben jelent meg, Fekete tűzben címmel. Második önálló kötete 2018-ban Bűvöskert címmel. Harmadik kötete folyamatba van, Emberkarátnyi címmel.
Gazdik Katalin, színész, szinkronszínész és a Narradívák oldal lelke, felolvasta Tóth Olivér 3 versét. Az egyiket fel is tettem a YT-ba
Aki kérdezte Tóth Olivérnek: Nagy Gusztáv (Pusztaföldvár, 1953) író, költő, műfordító.
1994-től a Kalyi Jag Nemzetiségi Szakiskola, Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény cigány nyelv és irodalom tanára.
Legjelentősebb műfordítói munkája minden kétséget kizáróan: Madách Imre: Az ember tragédiájának fordítása cigány nyelvre, mellyel a párizsi Sorbonne egyetem által meghirdetett irodalmi pályázaton második lett.
Műfordítói munkásságáért, a lovári cigány nyelv gondozásáért, fejlesztéséért, valamint pedagógiai, szépirodalmi tevékenységéért 2007-ben megkapta a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztjét. 2013. március 15-én a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével tüntették ki.
Az előadás végén Gazdik Katalinnal készült egy közös selfie.
A vers megerősítette bennem mindazt, amit már korábban gondoltam. Amikor gyerek voltam, még nem tudtam mi is a jellemzői! Akkor nagyon buta voltam és bizonytalan. Már korábban írtam verseket, de számos fogyatékosok is alkotnak, ami érzelmi és témákban is elfogadható. Cigányok is tehetségesek ebben a műfajban, de nemcsak a zenékben, festésben és szobrászatban.
Örültem mikor hazaértem, de ahhoz képest, hogy enyhe volt az idő, mégis fáztam egy kicsit.