Cicus blogja

Celebajánló: Irigy Hónaljmirigy

2019. október 12. - Anita cicus

Az Irigy Hónaljmirigy (rövidítve: IHM) nyolctagú magyar könnyűzenei együttes, mely zenei paródiáiról és ezek közé szervezett humoros tévéműsorairól ismert.
1990-ben, egy mátyásföldi szilveszteri bulin alakult meg, akkor még "Fintorock" néven. A csapat tagjai ekkor Molnár Imre, Kabai László, Sipos Péter, Ambrus Zoltán, továbbá Katona „Katec” Gábor és Várszegi Attila volt. Az együttes első fellépése a következő év farsangján a Tüzesvíz nevű szórakozóhelyen volt. Katec és Várszegi Attila hamarosan kilépett az együttesből. A gitáros hiány kompenzálására került be a csapatba Papp Ferenc, Uszkó László pedig néhány hét múlva már az együttes billentyűseként lépett színpadra. Később csatlakozott még Sipos Péter öccse, Tamás, valamint Varga György (becenevén Győző), akik elsősorban látványban utánozták a sztárokat, bár a későbbiekben már Sipos Tamás is énekelt.

1993-ban született meg az együttes demófelvétele, majd 1994 novemberében jelent meg az első lemezük Fetrengés címmel. 1994. december 9-én a csapat már telt házas koncertet adott. A buli után indultak meg a hétvégi fellépések, de ebben az időben több tag még polgári foglalkozását is űzte.

 

1996 februárjában aztán megjelent a második lemezük,
A csillagok háborognak, mely hamarosan arany-, majd platinalemez lett. A lemezen profi énekesnők énekeltek,
s köztük volt Keresztes Ildikó is. Ő a ma is ismert nagy slágert énekelte a lemezen, a Bat-mant. 1997-re az Irigy Hónaljmirigy az ország egyik legnépszerűbb együttesévé vált. Ekkor jelent meg ez első kislemezük, a Buliwood.

 

Hamarosan megjelent a Snassz Vegas! című albumuk is, mely platinalemez lett. A csapat egyre több meghívást kapott, így például Lagzi Lajcsi Dáridó című műsorába is. 1999 tavaszán jelent meg a Sovány Vegasz című maxi lemezük.
Októberben készült el a Selejtező című albumuk. November 12-én addigi legnagyobb szabású koncertjét adta az Irigy Hónaljmirigy.

 


2000-ben jelent meg a Ráncdalfesztivál című kislemezük, melyből az első tévéműsorukat készítették. Ezt 2000. december 31-én mutatták be a TV2-n, melyen azóta rendszeresen jelentkezik a zeneparódiákra épülő, olykor koncertfelvételeket bemutató, szórakoztató műsoruk. 2001-ben készült el a Flúgos futam című nagylemez, melyet a következő évben Mirigy Nagydíj címen a Kisstadionban adott koncert anyagából készítettek. Ezt követően tematikus jellegű nagylemezeket készítenek. Az együttes 2003-as albuma, a ValóságShokk a divatos valóságshow-kra és holdudvarukra reflektált,

míg a 2004-es Bazi nagy lagzi (eredetileg Bazi nagy roma lagzi) a mulatós zene és rokon stílusainak gyöngyszemeit tűzte tollhegyre. Ugyanebben az évben jelent meg Daléria címmel az IHM válogatáslemeze.

 

A fiúk 2005-ös Retro Klub című albumukon a magyar könnyűzene nagy öregjeit (Illés, Omega, Metro, LGT, Koncz Zsuzsa, Szűcs Judith, Hobo Blues Band, Cseh Tamás stb.) parodizálták, míg a 2007-es K.O.Média áldozatai a média által felkapott „sztárok” Gáspár Győzikétől Kelemen Annán át az Il Divóig.

 

Az utolsó lemezük a válogatás nélküli lemez, amely 2014-ben jelent meg.

Tragédia a Irigy Hónaljmirigy tajgával!

2005 karácsonyán Ambrus Zoltán olyan súlyos autóbalesetet szenvedett a jeges-havas úton megcsúszva, hogy utána a súlyos agysérülését követő rehabilitáció évekig tartott, így az együttesből is ki kellett lépnie 2010-ben. A zenekar tagja egy hirtelen rosszullétet követően került kórházba, ahol többször is megműtötték őt, hogy megmentsék az életét, s bár volt olyan időszak, amikor jobb volt az állapota, mégis menthetetlen az élete. Mély fájdalommal tudatom, hogy a júliús elején életének 54. évében hosszan tartó súlyos betegség után elhunyt.

A csapat úgy döntött, hogy Ambrus Zoltán helyére Csarnoki "Atom" Antal lépett be. Az együttes ettől az évtől kezdve inkább videóklipeket forgatott, amiket 2010-ben létrehozott csatornájára töltöttek fel. 

 

Az Irigy Hónaljmirigy sokszor léptek fel az Arénás koncertjükre és szerettem volna megnézni az idei koncertjeit, melyeket különböző városokban/országokban adott. Megnéztem a koncertes műsorukat, amely a TV-k adták le. 2 részeként ment le. Egyszerűen szenzációs volt az egész! Nagyon tetszett! Új és régi dallamok csendültek fel vegyesen. Az Irigy Hónaljmirigy Flúgos futam koncert első felének végén fellépett Abaházi Csaba is. A zenék mellett a gazdag színvilág tetszett nagyon, főleg az, hogy volt élet ezen a koncerten. Egy ilyen Mirigy koncert annyira drága, hogy nem tudnék megfizetni egy jegy árát. Túl sokba kerülne az Arénás jegy, de egy Mirigy koncertre drága mulatság lenne elmenni. Épp ezért nagyon örültem volna annak, hogyha jól érezhetnék a koncert alatt. De meg tudtam nézni egy egész és nagyon színvonalas koncertet a TV-ben. Az idei Irigy Hónaljmirigy 2018-as előadásokból láttam az év során a youtubeon, de azok nem nyerték el a tetszésem. Ami nem tetszett, hogy egyes koncert rövidítve volt és olyan, amelyet más, mint a többi előadás. Akadtak számok, amelyek megújult stílust kaptak és nagyszerűen el lettek találva. Kivéve Agárd, mely nagyon elnyerte a tetszésemet.

Látható, hogy mennyire sokszínű volt a koncert. Ha összehasonlítom a 2006-es Agárdi koncerttel, ez sokkal másabb. Ezt az újat sokkal jobban élveztem volna, mert sok emléket hozott fel bennem, melyet lelki sérülések adottak bennem. Részleteket nem árulom.
A többiben jól éreztem magam Agárdon és, „kitomboltam magam”. Volt egy nagyon vicces jelenet amikor egy pilótás hölgy (Papp Ferenc alakította) siket jelelésben mutatta, hogy mit kell ilyenkor tenni a repülés alatt. Tetszett nekem, jót nevettem, mert vicces volt ez a jelenet. A koncert vége volt a legfergetegesebb, bár már kifáradtam a sok „tombolástól”.

Amikor 12 éves koromban megvásároltam a Selejtező című albumot, akkor figyelmes lettem egy jelzésre, mégpedig a dallamok feldolgozásukra. Most már értem, hogy mit is takart, ugyanis a zenekar 1990 óta paródia dallamokat alkotni L'art pour l'art sikere után.
Ezek a számok nagyon közel állnak a szívemhez, illetve a Mirigy himnuszra, amely a Kincsseház iskola barátaimat juttatja eszembe. Az Uni Cum Laude, az Anyáddal jártam és a Numerakirály című dal egy ún. hangulatjavító muzsika, amely buzdít és erőt ad. Szintén slágereknek számítanak nálam az idei évből.
A könyv nagyon szépen össze van állítva. Egy 100 oldalas képes beszámoló a Mirigyek készítéséről, illetve olyan fotókat is tartalmaz a kiadvány, amelyek a neten nincsenek fent. Bőséges tartalom, csodás színek, remek információk vannak ebben. A könyvek viszont így néztek ki.

A Válogatás Nélküli Lemez jelenleg is kapható, mégpedig a zeneboltokban. Akkoriban sajnos nem tudtam beszerezni. Eredetileg úgy akartam megvásárolni, de nem volt időm. Korábban azt hittem, hogy álmodom, de aztán megtudtam, hogy megjelent, amelyet elhangzottak a filmjükben (Pl: Euroillúziós Dalfesztivál). Ez a dal nem más, mint Az én hentesem (ByeAlex paródia). Készült is a dalnak egy hangulatos videóklipje:

Mindenképpen megnézem újból Mirigy filmeket és koncerteket a napokban, karácsonykor, két ünnep között, szilveszterkor és 2019-ben is!

Ajánlom mindenkinek aki szereti!

A bejegyzés trackback címe:

https://cicusblogja.blog.hu/api/trackback/id/tr3315218600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása