




A gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A Gyereknap célja, hogy, ezen a napon minden figyelem a gyerekekre irányuljon. Erre a napra két elnevezést is használunk: Nemzetközi gyermeknap és Egyetemes gyermeknap.
Japánban már az ókortól kezdve létezett gyermekekhez kötődő ünnepnap. Az ötödik hónap ötödik napját hagyományosan Tango no Sekku-nak hívták, és a kisfiúk fesztiválja volt, míg a lánykáknak Hina Matsuri, azaz Babafesztivál néven szintén saját fesztiváljuk volt, a harmadik hónap harmadik napján. 1948 óta nemzeti ünnep és egyben munkaszüneti nap a Gyermeknap, amit május 5-én tartanak. Ezen a napon a családok papírsárkányokat reptetnek.
Magyarország 1906-ban tartotta meg első Gyermeknapját. Az Országos Gyermekvédő Liga ezzel a II. világháborúig tartó hagyományt teremtett. 1931 májusában elsősorban jótékonysági céllal került megrendezésre az első gyermekhét. Ekkor minden nagyobb településen játékos programokat, versenyeket, báb- és színi előadásokat rendeztek. E napon minden évben rengeteg rendezvény, program várja a gyerekeket és családokat. A Gyermeknap célja , hogy mindenki figyelme a gyerekekre irányuljon, a programokon jól szórakozzanak, pozitív élményeket szerezzenek. A fenti határozatnak megfelelően Magyarországon 1950-től 1953-ig június első vasárnapján, azt követően pedig minden év május utolsó vasárnapján rendezték, illetve rendezik meg a Nemzetközi Gyermeknapot
A jogok ismerete és tisztelete egyenes úton vezet a felelősségvállaláshoz, és így a korlátok és szabályok betartásához. A jogok ismerete elősegíti, hogy a gyerekek felelős és tudatos felnőttekké váljanak. A gyermekjogok ismerete hozzájárul ahhoz, hogy javítsuk a gyerekek önértékelését, növeljük látókörüket, és fogékonyabbá tegyük őket az őket körülvevő és a fejlődő világ problémái iránt. A gyerekeken keresztül pedig a felnövekvő generációk attitűdjét is alakítani tudjuk.