Az ősz egyik leglátványosabb természeti eseménye a daruvonulás. A darvak ilyenkor nagy tömegben vonulnak át hazánkon, mélabús krúgatásuk hozzátartozik az igazi őszi hangulathoz. Az európai állomány kiemelt gyülekezési helye a Hortobágy és a szegedi Fehér-tó környéke. Az itt megpihenő darvak a szántókon, tarlókon megfelelő táplálkozóhelyet találnak, az éjszakákat pedig lecsapolt halastavakon, pusztai elöntéseken töltik.
A darvak nagy része november végén, a tartós fagyok beálltakor elhagyja hazánkat és Európa déli részén vagy Észak-Afrikában töltik a telet. Az elmúlt években egyre több példa van arra is, hogy kisebb csapataik nálunk telelnek át.
A szegedi Fehér-tó környékén egyszerre 30-40 ezer daru is tartózkodhat, érdemes hát jelentkezni a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság daruleső túráira. A nemzeti park túravezetője segítségével garantáltan nem maradunk le a darvak esti behúzásáról, és sok mindent megtudhatunk életmódjukról is.
Az októberben még nagyrészt a Hortobágyon erőt gyűjtő darvak vonuló tömegei novemberre elérik a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Tisza-völgyi tájegységét.
A térség daruvonulásban betöltött szerepét jól jellemzi, hogy az ezredforduló utáni évektől már tízezres nagyságrendben időznek itt a darvak. Az utóbbi évek monitoring adatai szerint az őszi vonulás során a szegedi Fehér-tavon tartózkodó darvak létszáma 20-30 000-es létszámmal tetőzik.
Roll Natural csoporttal múlt vasárnap mentem el október 28-án Szegeden. Amikor kihirdették, hogy délután egészen kora estig Őszi darules látható a Szegedi Nemzeti parkban.
Lenyűgöző élményekben volt részem. Délelőtt kisbusszal indultam Szeged felé az M5 autópályán át, az E5 főút 158-as km-szelvénynél, így értük a Tiszavölgyi bemutató házat.
A bemutatóházon belül egy lenyűgöző állatokkal lettem szemtanúja, amely az természetben látni lehetett, milyen állatokkal találkozhatnánk. Sok érdekességeit lehetett hallani az vadőrtől.
A rövid kiállítás után kezdődött a kirándulás. Igazából 10 km-t kellett elmennünk,
de Laci elvitte a pontos helyszínre, amely közelről lehet megnézni a darvakat, tehát 3-4 km-t tudtunk csak túrázni a sötétedésig. Számítások szerint madarak tízezrei húznak el a fejünk fölött a felkelő Hold felől a lemenő nap irányába.
A százezres madártömeg őszi pihenőhelyéül néhány háborítatlan, természetvédelmi oltalom alatt álló vizes élőhely szolgál.
Sötétedés kezdetétől indultunk visszafelé és nem sokkal később a pontos helyszínig kötöttünk ki. Hazafelé nem kisbusszal mentem, hanem egy másik csapattal indultam vonattal Szatymaztól egészen Pestig. Látványos és hangulatos volt, igaz erősen fújt a szél, de tanulságos.
Daru (Grus grus)
A madarak osztályának a darualakúak rendjébe, azon belül a darufélék családjába tartozó faj.
Eurázsia erdős, sztyeppés, vizes területeken honos, telelni Afrika északi és Ázsia déli részére vonul. Csapatban repülnek és jellegzetes V alakú formációt vesznek fel. Az elöl repülő madár hamarabb elfárad, ezért változtatják a helyüket a csoportban.
Testhossza 110-120 centiméter, szárnyfesztávolsága 190-220 centiméter, testtömege 4500-6000 gramm. Alapszíne palaszürke. Közelről a fejtető piros színe is látható. Költőterületén füvet, növényi hajtásokat, rovarokat, néha halakat, kisebb emlősöket és madárfiókákat eszik. Vonulásakor kultúrnövények termésével és magvakkal táplálkozik, tavasszal és nyáron inkább rovarokat fogyaszt. Télen nagy csapatokba verődik. Várható élettartalma 20 év.
Költőhelyként zavartalan helyet keres nádasokban, mocsarakban, vizes erdei tájakon, vagy lakatlan pusztákon. A kakas jellegzetes tánccal és hangokkal udvarol a tojónak. Sikeres nász esetén a fészküket növényi anyagokból, lehetőleg víz által védett helyre készítik. Fészekaljuk két tojásból áll, amelyeken mindkét szülő felváltva 28-30 napig kotlik. A fiókák néhány nap múlva elhagyják a fészket, de a vonulás idejéig a szülők még gondoskodnak róluk. A fiatal madarak hároméves korukra válnak ivaréretté.