Cicus blogja

Hozd a hangod! - Free Geréb Ágnes szervezésében

2018. február 18. - Anita cicus

Ugyan a politikát utálom, nem foglalkozom vele, mégis akaratomon kívül hallok ezt, azt a világ és a hazámban történő nehézségekről. Úgy jön le nekem ez az egész mintha Magyarország egy nagy vírus hordozója lenne. Ennek a vírusnak a neve: Korrupció. Az emberek nem hogy tennének ellene, tétlenül nézik, ahogy a vírus egyre több mindent elpusztít.

Mi nap hallottam, hogy hazánkban is a csak a kórházban szülést alkalmazták mindenféle alternatív lehetőség nélkül. Otthonszülésre mindig is volt igény de a rendszer támogatása híján ezt egy kisebb réteg vette csak igénybe és igényli ma is, amely nem haladja meg az egy százalékot. Az évtizedek alatt konzerválódott szakmai ellenállás és a réteg igény az oka, hogy a rendszerváltás utáni kormányok többsége nem foglalkozott az otthonszülés legális rendszerének kialakítására. Különös fonák helyzetet jelent, hogy kimondottan tiltva se volt a tervezett otthonszülés, de a bürokráciában és az utógondozásban az otthonszülés felvállalók komoly nehézségekkel kellett megbirkózniuk.

Ennek is köszönhető az, hogy számos esetben a tervezett otthonszülés a szülök hivatalosan spontán otthoni szülésnek jelentették be. Emiatt nehéz is ma már megmondani, hogy ebben az időszakban melyek voltak valóban spontán intézményen kívüli szülések. Társadalmi fókuszba a 2000 évek közepe után Geréb Ágnes munkássága és néhány otthonszülés alkalmával történt haláleset után került. Az érdemi kommunikáció a Gyurcsány-kormány idején indult meg Horváth Ágnes egészségügyi miniszter által, de a kezdeti érdekegyeztetések megrekedtek, az orvosok által felvázolt első terveket az otthonszülést képviselők elutasították. Végül az Orbán-kormány idején 2011 márciusában született meg a rendelet.

2007-ben Geréb Ágnest eltiltották a foglalkozásától, utána szüléskísérőként asszisztált.Tevékenységét ennek ellenére folytatta, otthonukban szülő nőknek segédkezett. 2009-ben maradandó fogyatékosságot, illetve halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel vádolta meg az ügyészség, miután egy általa vezetett szülés közben a magzat életét vesztette. 2009 novemberében Pesti Központi Kerületi Bíróságon egyesítették a vádakat és úgy ítélték meg, hogy a cselekmény emberölésnek is minősíthető. Az emberölések elbírálása a megyei bíróságok hatáskörébe tartozik, így a per a Fővárosi Bíróságon folytatódott. Magyarországon ez volt az első eset, hogy orvost azzal vádoltak meg, hogy elvégzett egy beavatkozást annak ellenére, hogy tudta, halált okozhat. A Fővárosi Bíróság megállapította, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság szabályt sértett az átminősítéssel és az ügyet visszahelyezte. 2010. október 5-én ismét őrizetbe vette a rendőrség, miután egy általa vezetett tanfolyam közben az egyik részvevőnél megindult szülés során a csecsemő légzése és vérkeringése leállt és újra kellett éleszteni. 2010. október elején élőláncot alkotva demonstráltak a letartóztatott Geréb Ágnes mellett az otthonszülés támogatói Geréb kiszabadításáért és az otthonszülés kérdésének rendezéséért. 2010. október 22-én a The Guardian brit napilap cikket közölt a letartóztatásáról és a fogva tartás körülményeiről, amelyben ügyvédje azt állította, hogy a szülésznőt oly módon vezették a tárgyalásra, hogy a lábbilincs tíz centiméteres sebet vágott a lábába. 2010. november 8-án a bíróság ugyanazokkal az indokokkal az előzetes letartóztatását két hónappal meghosszabbította. Ekkor (2010 novemberében) megjelent magyarországi ENSZ-jelentés is említést tesz a független bábák kriminalizálásáról és név nélkül, de kitér arra is, hogy egy bábát letartóztattak szülési komplikáció kapcsán. Az év végére 2010. december 22-én a Pesti Központi Kerületi Bíróság megszüntette Geréb Ágnes előzetes letartóztatását, és házi őrizetbe helyezte át. 2011 márciusában a Fővárosi Bíróság két év letöltendő fogházra ítélte első fokon. A vádlottak a tárgyalás utolsó előtti napján eljárási kegyelmet kértek az aktuális köztársasági elnöktől, Schmitt Páltól, aki azt elutasította. Azóta is folyamatos a házi őrizete, rendszeresek a tüntetések, tiltakozások. Geréb Ágnes nem kerülhet feltételesen szabadlábra. A Fővárosi Ítélőtábla 2012. február 10-én súlyosbította a Fővárosi Bíróság ítéletét dr. Geréb Ágnes ügyében. Öt év helyett tíz évre tiltották el a szülész-nőgyógyászi, valamint szülésznői tevékenység gyakorlásától, és a két év letöltendő fogházbüntetést is helyben hagyták, de egy év után nem szabadulhat feltételesen. Ráadásul még több mint másfél millió forintos bűnügyi költséget is ki kell fizetnie. Az ítélet jogerős, nem lehet fellebbezni ellene. Pelle Andrea, Geréb ügyvédje bejelentette: Schmitt Pál köztársasági elnökhöz fordulnak kegyelemért.
2018. január elején a Fővárosi Ítélőtábla két év szabadságvesztésre ítélte és tíz évre eltiltotta hivatásától dr. Geréb Ágnes szülész-nőgyógyászt és bábát, most pedig megérkezett a végrehajtási intézet felhívása, mely szerint 2018. március 6-án meg kell kezdenie a fogházbüntetés letöltését.
Dr. Geréb Ágnes benyújtotta a büntetés végrehajtásának elhalasztása iránti kérelmét az illetékes hatósághoz, hogy ne kelljen börtönbe mennie, amíg nem születik döntés a kegyelmi kérvényéről.

Így akarják kifejezni szolidaritásunkat békésen, de határozottan! Hisznek abban, hogy Dr. Geréb Ágnes kegyelmet érdemel! Óriási lelki és testi büntetés az, amin már eddig is keresztülment.
A Kertész leszek és Rejtelmek című dalok segítségével énekelt Szalóki Ági és Bognár Szilvi is, hogy megérdemelje a szabadságot.

Kicsit több felhajtásra számítottam és szívesen ott maradtam volna a belvárosban, de erőm nem volt, s csak a kínai napra mentem, hogy élményt nyújtsak magamnak!

A bejegyzés trackback címe:

https://cicusblogja.blog.hu/api/trackback/id/tr7313678190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása